Od zwykłego paragonu różni się specjalnym symbolem fiskalnym po którym następuje numer unikatowy kasy. Nagłówek paragonu zawiera nazwę, adres i NIP użytkownika kasy oraz numer kasy. Na paragonie znajdują się dane o sprzedanym towarze (nazwa, cena, stawka podatku, kwoty netto i brutto), oznaczenie kasjera, data i godzina wystawienia.
Raport fiskalny dobowy należy wykonać po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 111 ust. 2 ustawy o VAT 7 listopada 2008r. : "Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł."
Posiadanie kasy rezerwowej daje następujące korzyści:
- można kontynuować pracę nie tracąc przychodów (sklepy w galeriach handlowych często płacą kary za zamknięcie stoisk),
- serwis można umówić w dogodnej chwili, a termin naprawy nie staje się krytyczny,
- niższy koszt naprawy (nie płaci się dodatkowo za wezwanie serwisu w trybie natychmiastowym),
- po okresie około 6 lat, gdy pamięć fiskalna kasy podstawowej się zapełni, można przekształcić kasę rezerwową w kasę podstawową,
- kupując kasę rezerwową jednocześnie z podstawową oszczędza się 700 zł.